Корупція в армії вбиває! Повідом про випадки зловживань!

13 бер. 2017

Інтерв'ю Цензора з Джоном Чесширом, сертифікованим внутрішнім аудитором із кваліфікацією за програмою лідерства у внутрішньому аудиті, членом Королівського інституту внутрішніх аудиторів, директором із питань підтвердження достовірності інформації при Центральному Уряді Сполученого Королівства і зовнішнім експертом Королівського інституту внутрішніх аудиторів.

Розкажіть, будь-ласка, про підсумки вашого візиту в Україну і про результати аудиту, проведеного в Міністерстві оборони України.

В рамках існуючої програми підтримки, що надається Великобританією в сфері реформування оборонного сектору і ефективного управління, нещодавно була проведена зовнішня оцінка якості (ВОК) Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони. Оцінка завершилася, і ми вважаємо, що головними прихильниками практики внутрішнього аудиту в центральному уряді України є Міністерство, Департамент і директор Департаменту внутрішнього аудиту. Інформація про це була отримана в ході інтерв'ю з зацікавленими сторонами. Сам запит на проведення такої зовнішньої оцінки якості відповідно до Міжнародних стандартів професійної практики — це один із прикладів того, наскільки директор і Департамент у цілому прагнуть ознайомитися з успішними міжнародними практиками, щоб з їх допомогою поліпшити свою роботу і приносити більше користі Міністерству. Ми підтримуємо такий підхід, а також готовність Міністра оборони надати доступ для оцінки роботи Департаменту.

На нашу думку, в ряді напрямків Міністерство оборони показує прекрасні результати роботи. Найбільше нас вразило наступне:

 • Лідерство, енергійність, бачення і бажання директора Департаменту внутрішнього аудиту надавати професійні послуги Міністерству.
 • Готовність Міністерства проводити зміни в Департаменті відповідно до Міжнародних основ професійної практики Інституту внутрішніх аудиторів, передового досвіду і відповідно до напрямів, визначених в Стратегічному оборонному бюлетені.
 • Впровадження і плановий запуск нових типів внутрішнього аудиту, орієнтованих на підхід, заснований на оцінці ризику, Стандарти внутрішнього контролю Міністерства (розроблені Департаментом внутрішнього аудиту), а також Антикорупційні програми в 2017 році.
 • Ретельність ведення внутрішнього аудиту на рівні постановки завдань для планової роботи. При цьому діяльність кожного окремого внутрішнього аудитора і сама організація процесів відповідають практикам виконання робіт, які могли б бути визнані в МО Великобританії.
 • Формування невеликої аудиторської групи з питань інформаційних технологій. Це перспективний напрямок для всіх груп внутрішнього аудиту по всьому світу, важливість якого з часом тільки зросте.
 • Акцент на тренінги, освіту та особистий розвиток. Мета цього напрямку — дати внутрішнім аудиторам Департаменту необхідні знання, навички і досвід, щоб вони могли надавати Міністерству ефективні та професійні послуги відповідно до міжнародних стандартів. Також відвідувати заходи директор запросила колег із суміжних відомств, таких як Рахункова палата, Міністерство фінансів, Державна аудиторська служба та інші.

Скажіть, будь-ласка, які саме зміни можуть відбуватися в МО України після вашої аудиторської перевірки?

В цілому, ми провели оцінку відповідності Департаменту Міжнародним основам професійної практики в особливо значущих сферах. З радістю повідомляємо, що Департамент відповідає повністю 30-ти з них, а також частково відповідає ще за 20-ти. Це вражаючий результат, враховуючи, що Департамент існує нетривалий час, а також беручи до уваги той факт, що на поточний момент в центральному уряді немає вимоги щодо відповідності Міжнародним основам професійної практики.

Ми вважаємо, що подальший розвиток необхідний за рядом напрямків, включаючи такі:

 • Розробка більш ефективної системи встановлення пріоритетів та комунікації в рамках шести щомісячних процесів планування в Департаменті. Це необхідно для забезпечення повного розуміння наслідків не спланованої роботи, їх усвідомлення і донесення задіяному керівництву. Надмірні обсяги незапланованих завдань створюють небезпеку відволікання співробітників від більш серйозних ризиків, стратегічних внутрішніх аудитів.
 • Перехід від традиційних типів ведення внутрішнього аудиту, таких як ревізія, до новіших методів, заснованим на оцінці ризику, відповідним міжнародним прийнятим нормам і Міжнародним основам професійної практики. Ми визнаємо, що цей процес уже запущений, і в цьому Міністерство випереджає інші підрозділи центрального уряду. Ми високо це цінуємо, але необхідно подальше просування.
 • Інституціоналізація західних стандартів у всьому Міністерстві. Ми помітили, що багато керівників вищої ланки не повною мірою розуміють справжню цінність ефективного внутрішнього аудиту. Занадто багато хто з них до цього часу вважають головною функцією внутрішнього аудиту забезпечення виконання зобов'язань або операційний контроль. Відповідальність за реалізацію і оперативне управління, а також систему внутрішнього контролю несе керівництво, а не внутрішній аудит.

В цілому, при здійсненні внутрішнього аудиту ми рекомендуємо застосовувати підхід, заснований на оцінці ризику, орієнтований на майбутнє та такий, що включає дослідження основних стратегічних для Міністерства питань. На це потрібен час, але ми вважаємо, що результати будуть дуже цінними для Міністра, Міністерства і основних зацікавлених осіб, а також підвищать потенціал і ефективність роботи в цілому. 

У чому відмінності між українською та британською системами внутрішнього аудиту в оборонному секторі?

Ми вважаємо, що Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України ще не до кінця сформований. Він існує вже понад п'ять років, але при цьому директор Департаменту отримала офіційне призначення на дану посаду тільки в березні 2015 року. За ці п'ять років Департамент зазнавав структурні і кадрові зміни.

У Великобританії функція внутрішнього аудиту в рамках МО існує значно довше. І протягом всього періоду свого існування вона розвивалася разом з іншими підрозділами внутрішнього аудиту в межах центрального урядового сектора Великобританії. На сьогоднішній день наша робота стосується не тільки фінансів, шахрайства та дотримання правових норм. Ми розглядаємо ключові, стратегічні ризики і ефективність роботи керівництва щодо їх подолання. Мета наших рекомендацій — це в першу чергу вдосконалення, а не критика. Ми не просто вивчаємо роботу «бек-офісу», ми можемо аналізувати операційні питання і сприяти поліпшенню військового потенціалу та ефективності.

Внутрішній аудит повинен сприйматися як певний порадник, друг, який висловлює критику, як щось, що несе додаткову цінність. Він здійснює і аудиторську, і консалтингову функції. Його варто цінувати і навіть запитувати його проведення, а не боятися його. По суті, внутрішній аудит може безпосередньо сприяти створенню ефективного військового потенціалу за рахунок визначення неефективних або корупційних схем ведення діяльності і пом'якшувати їх наслідки, тим самим підвищуючи ефективність бізнес-процесів і забезпечуючи ефективне використання оборонних ресурсів.

Які наступні кроки Міноборони України з точки зору впровадження рекомендацій, отриманих від британських партнерів?

Дана оцінка є доброю доказовою базою для планування подальших кроків надання Великобританією допомоги Міністерству оборони в таких напрямках, як підтримка реформи оборонного сектору й ефективне управління. Рекомендації ми наводимо в своєму звіті.

Деякі результати досягаються швидко, але для отримання інших потрібно більше зусиль і роботи. В даний час директор Департаменту внутрішнього аудиту спільно зі Спеціальним британським радником з питань оборони і з експертами, які працюють у Великобританії, розробляє план для реалізації цих рекомендацій. План включає відповідні дії і строки досягнення результатів. Великобританія буде продовжувати підтримувати Міністерство оборони — надавати поради та ділитися знаннями. Крім того, Британія буде регулярно відслідковувати хід роботи, а також проведе коротку офіційну повторну оцінку в листопаді 2017 року.

 

 

 

Останні новини

 • Перспективи продовження співпраці вітчизняного оборонного відомства з Центром CIDS за новим Проектом на 2019-2021 роки за напрямками зміцнення доброчесності та запобігання корупції та здійснення державних закупівель

  докладніше
 • За словами координатора програми внутрішнього контролю Міноборони США Стівена Сільверстайна, нова система підвищить рівень довіри США та інших країн-донорів до українського оборонного відомства.

  докладніше
 • Сьогодні, 6 лютого, відбулась зустріч Міністра оборони України Степана Полторака, іноземного радника від Великої Британії Філа Джонса та директора аудиторської фірми UK Audit Company Джона Чесшира.

  докладніше
 • Уряд США є затятим прихильником створення антикорупційного суду, до складу якого мають входити належним чином перевірені судді

  докладніше