Корупція в армії вбиває! Повідом про випадки зловживань!

25 січ. 2017

Сьогодні пропонуємо вам статтю Джонсона Кабера, яка була опублікована на Trace Anti-Bribery Compliance Solutions. Пан Кабер описує практику захисту викривачів, а також стандарти дотримання антикорупційного законодавства в Руанді. Чому ми вам пропонуємо кейс Руанди, запитаєте ви? Республіка Руанда має сильні традиції боротьби з корупцією і є однією з найбільш успішних країн Африки по запобіганню хабарництву.

Слід зазначити, що одним із факторів успішної антикорупційної політики Руанди є антикорупційне законодавство та правозастосування в країні. В 2003 році був прийнятий Закон № 23/2003 про запобігання, припинення і покарання за корупцію і пов'язаним з нею правопорушенням, який передбачав кримінальну відповідальність як за пропозицію, так і за вимагання хабарів. 

Закон передбачає “ефективний та належний захист” тих, хто інформує або свідчить про корупційні правопорушення. Закон також передбачає додаткові стимули для потенційних викривачів в формі “бонуса” від однієї десятої вартості будь-якого конфіскованого майна або прямого платежу від винної особи за відсутності конфіскації.

Нещодавно парламент Руанди детально розглядав законопроект про захист викривачів, прийнявши Закон № 35/2012. Нові засоби захисту передбачають збереження ідентичності "викривачів за допомогою використання кодового номера матеріалів справи і свідчення в суді через запис на камеру. Він також надає викривачам імунітет від цивільної чи кримінальної відповідальності, якщо інформація була надана з "доброї волі". У той же час, заборонено надавати заздалегіть неправдиву інформацію виходячи з почуттів "ненависті, ревнощів або потенційного конфлікту". 

Зазначимо, що новий закон пропонує відхід від моделі “винагороди” за викриття хабарництва чи корупції, і повідомлення про корупціні злочини позиціонують не тільки як мужній вчинок, але і зобов’язання. 

“Особа має повідомити відповідальному органу будь-яку наявну інформацію чи інформацію, яка привернула її/його увагу у зв’язку зі злочинами, протиправними діями та неправомірною поведінкою”. 

І хоча наразі немає жодного чіткого доручення скасувати бонусну систему, закон 2012 року відмовляється від ідеї такуго “бонусу” в якості стимулюючого фактору. Факт викриття корупції трактується як частина патріотизму і захисту інтересів держави, незважаючи на закони, які передбачають пільги для викривачів. 

Такий фокус на викритті корупції, як на акті громадянського обов’язку, може бути правильним підходом з огляду на порівняно низький поріг терпимості до корупції в країні. Це може також стати корисним прикладом для України в якості інструменту стимулювання викривачів в майбутньому.

#КорупціяВбиває

Повідом про корупцію в армії