Корупція в армії вбиває! Повідом про випадки зловживань!

15 лют. 2017

Міжнародна спільнота напрацювала широкий спектр інструментів успішної протидії корупції. Це, серед іншого, відкритість влади, прозорість та зрозумілість процедур прийняття державних рішень, дієві механізми контролю з боку громадянського суспільства.

У випадках масштабної корупції головне — це усунення причин корупції, а не боротьба з її конкретними проявами. Досить чітка й ефективна система боротьби з корупцією, яка спирається на солідну нормативно-правову базу та підтримку суспільства діє у Великобританії. Саме цю країну міжнародна неурядова організація по боротьбі з корупцією «Трансперенсі Інтернешнл» визначає як одну з найменш корумпованих країн серед 176 країн світу — Великобританія посідає 10-те місце, наряду з Люксембургом та Німеччиною.

Великобританія має найдавніші традиції боротьби з корупцією, де система антикорупційних механізмів врегульована на законодавчому рівні. Перший закон про корупцію в державних органах був прийнятий ще в 1889 році, закони про попередження корупції — в 1906 і 1916 роках були реакцією суспільства на поширення цього соціально-політичного явища. На відміну від традиційних правових принципів, ці закони вимагають від посадових осіб доводити свою невинність.

Характеризуючи законодавство про боротьбу з корупцією Великобританії необхідно звернути увагу на високу правову культуру громадян та сталі традиції професійної етики державної служби.

Антикорупційне законодавство Великобританії

Закон Великобританії "Про боротьбу з хабарництвом” 2010 року має екстериторіальну дію та передбачає кримінальне покарання як за отримання, так і за надання хабара. Його дія поширюється на організації, які ведуть бізнес або мають частку свого бізнесу на території Великобританії, а також на державних службовців, при цьому не має значення, де здійснювалися корупційні дії. 

Визначення хабарництва

Антикорупційне законодавство Великобританії визначає наступні корупційні правопорушення:

 • вимога, згода на отримання або отримання хабара, здійснюване службовою особою;
 • пропозиція, обіцянка або давання хабара посадовій особі;
 • хабарництво щодо іноземного посадової особи;
 • нездатність запобігти хабарництву представником організації або всією організацією.

Корупцйне правопорушення вважається скоєнним, якщо особа дає хабар державній посадовій особі, а також пропонує переваги, маючи наміри вплинути на посадову особу, або щоб отримати перевагу при веденні операцій.

Покарання за хабарництво

Закон встановлює серйозну відповідальність за порушення чинного антикорупційного законодавства:

 • позбавлення волі на строк до десяти років для фізичних осіб;
 • великі штрафи, розмір яких не обмежений законом, і які можуть застосовуватися як до фізичних, так і до юридичних осіб;
 • конфіскація незаконно отриманого прибутку;
 • компанія може бути виключена зі списку постачальників державних органів;
 • у компанії виникають серйозні репутаційні ризики, які можуть вплинути на ринкову вартість компанії.

Відповідальність несуть як співробітники компанії, які мають відношення до самого правопорушення (наприклад, керівництво, яке віддавало розпорядження, або працівники, які укладали угоди, і.т.д.), так і сама компанія.

Контрольними функціями в області дотримання антикорупційного законодавства Великобританії має Управління по боротьбі з великим шахрайством (UK Serious Fraud Office). Управління є незалежним органом влади Великобританії, яке наділене повноваженнями з проведення розслідувань в сфері злочинів, пов'язаних з шахрайством у великих розмірах і корупцією. Цікаво, що юрисдикція Управління не поширюється на територію Шотландії, острова Мен і Нормандських островів. Глава Управління призначається і підпорядковується Генеральному прокурору Великобританії.

В кінці 2011 року був створений спеціальний відділ по збору інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб щодо діяльності чиновників, організацій та фізичних осіб, які порушують положення Закону про хабарництво. Інформація збирається конфіденційним шляхом і надає істотну допомогу органам влади Великобританії в розслідуванні корупційних злочинів.

Корупція посадових осіб іноземних держав

Дача хабара посадовій особі іноземної держави є правопорушенням, якщо дача хабара відбувається громадянином Великобританії або резидентом, незалежно від місця скоєння. Таке правопорушення вважається вчиненим, якщо фізична особа здійснює дачу хабара іноземній державній посадовій особі, а також пропонує переваги офіційній особі:

 • з наміром вплинути на іноземну державну посадову особу в якості посадової особи;
 • щоб зав'язати або зберегти ділові відносини або отримати перевагу при здійсненні ділових операцій; і
 • якщо місцеве законодавство не дозволяє і не передбачає, щоб посадова особа піддавалася впливу таких ділових відносин або переваг.